• rafofse90

Wybierasz swoja suknię - jesteś rybą, ksieżniczką czy literką A?

Aktualizacja: sty 26

Postawione w tytule pytanie to nie żart, ale określenia, jakie na stałe weszły do słownika modowego i stały się wyznacznikiem pewnych standardów projektowania sukni ślubnych. Z konkretnymi modelami sukni wiąża się oczywiście konkretne wyzwania, wymagania, jakim musi sprostać zarówno projektant, jak i przyszła użytkowniczka. Warto pamiętać o tym, że „góra” sukni jest równie ważna, co „dół”, a przypisane sukniom kroje mówią zazwyczaj o dole właśnie.

Podstawowe pytanie, jakie powinnyście sobie zadać brzmi, czy przyszła suknia będzie posiadała gorset czy też nie. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to z projektowaniem gorsetu wiąża się oczywiście kolejne, dodatkowe wyzwania. Pełni on rolę formy, w której figura powinna prezentować się w korzystniejszym świetle, nie może jednak być niczym kula u nogi, z którą „jakoś przetrzymacie” do rana. Jeśli zakładasz, że Twoja sylwetka może się jeszcze zmienić, a masa ciała przed ślubem nieco wahać, pomyśl o gorsecie regulowanym przy pomocy taśmy, wiązanym. Przed uroczystością wstążkę zasznurować można nieco ciaśniej, by później delikatnie poluzować. Dzięki temu podczas wesela gorset będzie sprawiał wrażenie wygodniejszego, bardziej komfortowego. Suknie zapinane na zamek czy guziki znacznie ograniczają możliwość regulacji, dlatego przymiarki trwają zazwyczaj do ostatniej chwili, by krojczyni mogła czujnie przyglądać się ewentualnym zmianom sylwetki przyszłej panny młodej. Współcześnie zdecydowanie rzadziej stosuje się liczne, uciążliwe usztywnienia konstrukcji na rzecz tzw miękkiego szycia.

Krój ryby musi w zasadzie posiadać gorset, który może być stosunkowo krótki tj. kończyć się na wysokości talii, jak i długi, z dodatkowymi usztywnieniami, które z kolei sprawiają, że taka suknia znacznie ograniczy Twoje ruchy. Długość gorsetu powinna być uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z efektem wystającego brzuszka.

Księżniczka jest suknią bardzo naturalną, bez niepotrzebnej ilości usztywnień. Warto zwrócić uwagę jedynie na odpowiedni sposób wyeksponowania piersi i talii, i jeśli zajdzie taka potrzeba, można zastosować kilka wzmocnień.

Literka A uchodzi za suknię najbardziej dziewczęca, gdzie figura nie jest skrępowana w stopniu takim, jak w przypadku dwu wcześniej wymienionych modeli. Zyskuje uznanie tych użytkowniczek, którym zależy na naturalności. Gorset wydaje się w tym przypadku rzeczą zbędną, ale, podobnie jak w przypadku „księżniczki”, można go stosować okazjonalnie, jeśli zajdzie taka potrzeba.


5 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Sweter i kurtka czyli narzutki nie tylko na zimę.

W swoich wcześniejszych wpisach sygnalizowaliśmy już wielokrotnie, że aby ślubna stylizacja zyskała swój niepowtarzalny charakter, warto przyjrzeć się również tym rozwiązaniom, które wydają się niepop

Z trenem czy bez? Za i przeciw.

Postawione w tytule pytanie jest w istocie trudne. Treny staja się elementem coraz mniej aktualnym i popularnym, niemniej wciąż wiele panien młodych wybiera go jako obowiazkowy element swojej stylizac

© 2023 by EDEN LOWE. Proudly created with Wix.com