• Rafał

Garnitur ślubny 2021

Drodzy! Kilka wpisów na naszym blogu poświęciliśmy rozmaitym elementom stylizacji pana młodego, sygnalizując rozwiązania właściwe oraz te, które mijają się ze ślubnym dress-codem. Pora na szersze omówienie garnituru ślubnego jako pewnej całości, zbudowanej właśnie w oparciu o te małe, ale niezwykle istotne części składowe. Zgodzimy się z tym, że męski ubiór jest mniej spektakularnym elementem ślubnej układanki, co nie oznacza, że powinniśmy go bagatelizować czy dokonywać w tym zakresie pochopnych wyborów. Minione ślubne sezony ukazały bardzo pozytywny trend – do doboru samego garnituru, jak i pomniejszych elementów uzupełniających stylizację przykłada się coraz większą wagę. Świadczy to z pewnością o większej świadomości i pewnym wyrobieniu dobrego, modowego smaku.

Przejdźmy jednak do konkretów. Przegląd rozmaitych ślubnych portali pozwala jednoznacznie stwierdzić, iż dokonuje się swoisty renesans garniturów bardzo klasycznych, kojarzonych z linią wieczorową. W oparciu o jakie elementy byłby zatem zbudowany? W marynarce pojawią się z pewnością klapy typu smokingowego oraz powleczone ta sama tkanina guziki. Klapy mogą przybrać również kształt klasyczny, tj. szerszy, skrojony w szpic. Uzupełnieniem będzie klasyczna koszula z plisą i ozdobnymi guzikami. Elementem pożądanym będzie oczywiście mankiet na spinkę.

Mówiliśmy już nieco o roli kamizelki – nie pojawi się zbyt często w stylizacji opartej na garniturze wieczorowym czy smokingu, ale z powodzeniem możemy zdecydować się na ten gustowny element w przypadku klasycznego garnituru dwurzędowego (opisywanego często jako garnitur w stylu vintage, ale określenie to nie przystaje zupełnie do popularności i aktualności tego kroju). Rzecz w tym, by kamizelka była odpowiednio zaprojektowana – posiadała odpowiednią długość (koniecznym jest, by zakrywała dokładnie całą koszulę), miała odpowiednio zaprojektowany dekolt (w przypadku krawata będzie to wcięcie w V, w przypadku muchy U). We wpisie o kamizelkach mówiliśmy również o tym, że możliwe jest eksperymentowanie w dopuszczalnych granicach tj. można dobrać jaśniejszą tkaninę czy odpowiedni deseń przy towarzyszeniu ciemniejszej tkaniny w samej marynarce.

Powraca temat krat… Pamiętajmy – krata jest deseniem zdecydowanie mniej formalnym i zastosowanie go w garniturze ślubnym musi być dobrze uzasadnione. Zdecydowanie odradzamy garnitur z agresywną kratą Windowpain, sugerując dobór bardziej stonowanej odmiany typu Tartan (w zestawieniu ciemnego koloru bazowego i stonowanej kraty). Niewątpliwie dobór garnituru jednolitego będzie pewniejszym, obarczonym mniejszym ryzykiem wyborem.

Dodatkowym wariantem, jaki warto rozważyć (zwłaszcza w kontekście ślubów jesiennych i zimowych), będzie garnitur z tkanin wełnianych o większej gramaturze, który zyskuje popularność na tzw uroczystościach w stylu vintage. Tkaniny klasyczne mają swój niepowtarzalny charakter, którego potencjał wydaje się niewyczerpany.

Podsumowując – zdecydowanie stawialibyśmy na rozwiązania klasyczne, stonowane, z rezerwą patrząc na eksperymenty. Jak mawiał pewien modowy autorytet: "Mody przemijają, klasyka jest zawsze aktualna”. Dokonując głębszej refleksji nad męskim garniturem, nie tylko w kontekście ślubu, należy słowom tym po prostu zaufać. Oczywiście – zaprojektowanie dobrego garnituru wymaga wysiłku, który wiązać się musi ze zgłębieniem wszystkich arkanów dobrej sztuki krawieckiej. Konieczne wręcz jest zwrócenie uwagi na takie elementy, jak odpowiedni dobór zapięcia (pewną przewagę przypisalibyśmy garniturom dwurzędowym), odpowiednia długość mankietu, odpowiednia długość całkowita oraz odpowiednio skrojone klapy (o błędach w tym zakresie pisaliśmy w osobnym poście). Zwrócić uwagę należy również na odpowiednie spinki (srebrne będą zdecydowanie bardziej uniwersalne, złote mogą pojawiać się w zestawieniu z jaśniejszymi tkaninami).

Mamy nadzieję, że ten krótki przeglad pozwoli Wam zakreślić wstępny obszar poszukiwań. Polecamy lekturę uzupełniająca w postaci wpisów, gdzie szerzej omawiamy te pomniejsze elementy, które jednak w sposób zasadniczy wpływają na kształt przyszłej męskiej stylizacji.28 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie