• Rafał

Ślubny look pana młodego - kraty

Aktualizacja: mar 16

Nie zapominajmy o tym, że dobry ślubny look to również wykwintna stylizacja pana młodego. Klasyka, klasyka zadziorna czy strój na opak (zawsze jednak dobrze przemyślany) muszą korespondować z ogólnym kształtem wydarzenia. Zakres możliwości, jeśli idzie o strój męski jest zdecydowanie ograniczony – nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na kilka sztampowych rozwiazań. Poruszajmy się raczej w obrębie znanych krojów, które mogą zostać przyprawione odrobina szaleństwa. Jakie zatem możliwości możemy brać pod uwagę? Dzisiaj omawiamy tkaniny w kratę.

Garnitury w kratę kojarza się raczej ze stylem mniej formalnym, tkaniny w ten deseń używane są w modzie od ok 100 lat. Garnitur w kratę może się sprawdzić podczas rodzinnego spotkania, na intymnej randce, pewne trendy pokazują, że można go zakładać także podczas uroczystości ślubnych – i nie muszą to być jedynie goście czy świadkowie, ale również głowni aktorzy wydarzenia. Należy jednak uważać z doborem konkretnego deseniu. Nie każda krata będzie pożądanym rozwiązaniem na wysokim poziomie.

O jakich zatem kratach może być mowa, jeśli bierzemy poważnie pod uwagę wybór takiego właśnie garnituru?

Krata Windowpane

Krata Windowpane to deseń nakreślony w sposób bardzo wyraźny, rzucający się w oczy, nieco agresywny. Wzór stanowią szeroko rozstawione linie, tworzące kratę o oczku ok 4 x 4 cm. Efekt uzyskiwany jest dzięki wysokiemu skontrastowaniu dwu elementów np. czarnej kraty na popielatym materiale.

Krata Tartan

Tartan jest narodowym materiałem Szkotów, z którego szyte są kilty (spódnice, stanowiące element oficjalnego stroju). Krata Tartan opiera się z pewnością na niższym skontrastowaniu kolorów, przynajmniej w niektórych jej odmianach, możliwe jest wybranie delikatniejszego wzoru, tym samym uzyskanie bardziej formalnego efektu wizualnego. Tartan jest materiałem wyszukanym, komunikujacym dużo nt. użytkownika.

Pepitka

Rozpowszechniona dzięki aktywności Coco Chanel w latach 20. XX wieku. Niegdyś Pepitka kojarzona była jedynie z moda kobiecą, garsonkami, cygaretkami czy mniej formalnymi marynarkami. Pepitka postrzegana była (i w pewnym sensie nadal jest) za materiał bardzo luksusowy. Dobrze wygląda podczas okazji mniej formalnych jako połączenie gładkich spodni i marynarki z tego materiału. Na okazje bardziej formalne należy wybierać oczywiście pełny garnitur.

Krata Tattersall

Krata używana w kocach, tkaninach użytkowych. Utworzona przez dwie przecinające się linie – najczęściej w kolorach czerwonym i niebieskim na tle białym lub kremowym. Może stanowić element szykownego garnituru. Szyte są z niej koszule zakładane na co dzień.

Podsumowanie

Jakie zatem kraty można brać pod uwagę, jeśli istotnie zdecydujemy się na taki rodzaj tkaniny?

W przypadku stylizacji ślubnej nie może to być z pewnością krata agresywna, rzucająca się w oczy, przygniatająca stwarzanym wrażeniem. Proponowalibyśmy zatem Tartan (w stonowanych zestawieniach kolorystycznych) lub kratę Tattersall. Pepitka oraz Windowpane z wielu względów nie stworzą dobrego wrażenia podczas ślubu, warto jednak brać pod uwagę wybór marynarki lub garnituru w tych deseniach na mniej formalne okazje i spotkania.


27 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie