• Rafał

Ślubny look pana młodego – buty

Aktualizacja: sty 26

Jeśli przyjać, że ślub jest okazja do zaprojektowania bardzo formalnej stylizacji, formalne powinny pozostać również modele obuwia, jakie weźmiemy pod uwagę, komponujac nasz ślubny zestaw. Pierwszym wyborem będzie bez watpienia garnitur klasyczny lub wieczorowy, wokół którego zbudowane zostały poprzedzajce wpisy, zatem jako uzupełnienie posłuża zapewne Oxfordy lub Wiedenki. Oba modele mogą być stosowane zamiennie do stylizacji bardzo oficjalnych lub mniej oficjalnych, oba mogą być łaczone z różnymi krojami garniturów, oba występuja w licznych modyfikacjach.

Oxfordy pierwotnie wymyślone zostały jako po prostu pół-buty, buty bez cholewki, a ta stanowiła od pocztku istnienia jakiegokolwiek obuwia niezbędny element jego konstrukcji. Pół-buty pojawiły się w I poł. XIX wieku w Wielkiej Brytanii i szybko zyskały uznanie jako wygodniejsze, lżejsze od klasycznych butów z cholewkami. Zaczęto zatem stosować je na co dzień. Czym się wyróżniaja? Buty typu Oxford łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznemu dziurkowaniu w obrębie przyszwy i obłożyny. Posiadaja też typowy, finezyjnie wycięty, nakładany nosek, który pozostaje w miarę regularny, obły. Przez wiele lat Oxfordy ewoluowały w kierunku rozwiązań zaczerpniętych z Wiedenek (z więc spłaszczonego noska, bardziej smukłego, wydłużonego kształtu). Najbardziej klasyczne Oxfordy to te brązowe, z naturalnie licowanej skóry, które w połączeniu z dwurzędowym garniturem stworzą stylizację na poziomie. Do mniej formalnych zaliczyć można Oxfordy z zamszu, które sprawdza się w przypadku wyboru jesiennych, cięższych garniturów z wełny o większej gramaturze.

Wiedenki to buty typowo wieczorowe, bardzo eleganckie, wykorzystywane często jako baza do tzw. lakierek. Sprawdza się doskonale w połączeniu ze smokingiem czy też szykowniejszym odeń frakiem. Konstrukcja wiedenek bywa niejednoznaczna, przyszwa może być bowiem schowana pod obłożynę (najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie), ale również przyszwa może być bardzo głęboka, wychylona w kierunku obłożyny, zwieńczona dodatkowo nakładanym noskiem. Noski w wiedenkach są ścięte prosto, bez przesadnych zdobień, dlatego sprawdza się zapewne lepiej jako klasyczne obuwie ślubne. Bardzo dobrze prezentują się wiedenki pełne, gdzie przyszwa zlewa się z obłożyną w jedna powierznię skóry. Do garniturów letnich, jasnych (lub jasnych spodni uzupełnionych o ciemniejszą marynarkę) można założyć eksperymentalne buty o specjalnie wytrawionej skórze, z licznymi przebarwieniami.

Podsumowując – wiedenki będą wyborem bardziej uniwersalnym, dopasowanym zarówno do garniturów bardzo klasycznych, jak i bardziej współczesnych, o węższych klapach czy wręcz stylizacji wieczorowych. Jeśli już zdecydujemy się na Oxfordy, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie o to, czy taki model buta będzie dobrze korespondował z konkretnym krojem garnituru. Choć bardzo klasyczne, buty typu Oxford pasują do niewielu rozwiązań.


3 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie